sobota 3. novembra 2012

Zákaz liečby včelstiev


Čo sa pre vás nazýva "neliečením" včelstiev? Je to včelárenie bez chemických prípravkov? Môže to byť vedenie včelstiev iba pomocou biologickej prevádzky, napríklad, kompletným odstránením plodu, atď., alebo prísnym dodržiavaním nezasahovať do života včelstiev, neošetrovať ich? To sú otázky, ktoré si kladiem desať sezón, čo sa venujem včeláreniu na prirodzenom diele, teda "v súlade s prírodou".

Každý včelár sa stará o svoje včely s láskou, no aj napriek tomu sa veľa včelárov stretlo s horkým nezdarom. Žiadny tvor nežije vo svete sám za seba, dokonca aj včely vytvárajú vo včelstve živý organizmus. Vzhľadom k tomu, ľudstvo ako celok sa musí zaoberať životným prostredím, v ktorom žijeme, a sú to predovšetkým otázky spojené s využívaním pôdy. Pôda je tá najdôležitejšia a nevyhnutná pre život. Na nej pestujeme jedlo pre seba, z rastlín a ich kvetov žijú zvieratá a hmyz. Pointou dnešného včelárskeho remesla je: - včelárenie nemôže fungovať bez liečby. Liečba tu bude musieť byť vždy. Žiadny liek, žiadne biotechnické opatrenie, vyrezávanie trúdieho diela alebo malé bunky, dokonca ani dobré zaobchádzanie so včelami zo strany včelárov, nemôžu zastaviť rozvoj. Tiež odolné chovy nepomôžu proti zlému zaobchádzaniu s prírodou. Vonkajšie vplyvy sú príliš silné. To znamená, že v intervale asi päť rokov sa vo včelárstve objavujú veľké straty včelstiev. Takže ani kyselina mravčia nie je o včelách. Prečo v približne rovnakých intervaloch zomierajú na celom svete liečené aj neliečené včelstvá?

Keď chcem mať zdravé včelstvá, musím sa o ne dobre starať a pozorovať ich. A zasiahnuť čo najskôr, ak sa mi niečo vymklo z rúk. Prakticky to znamená, že môžem vidieť všetky choroby na letáči. Jednou z najväčších chýb včelárov je celoročné ničenie roztočov Varroa, ale ak padne na včelnici len jediné včelstvo na vine môže byť len včelár pre jeho nepozornosť. Varroa je iba v malých prípadoch skutočným autorom problémov vo včelstve. Tým nechcem povedať, že by roztoče Varroa nespôsobovali žiadne zdravotné problémy včiel, preto tu máme celoplošnú diagnózu s paušálnou liečbou, čo je príliš rýchle a nedomyslené riešenie. Okrem toho, mnoho ďalších ochorení včiel má príznaky veľmi podobné varroáze. Musíme sa naučiť hodnotiť normálny stav včelstva, čo si vyžaduje čas na pozorovanie. Kto má dnes skladaciu stoličku na sedenie vedľa úľov na včelnici alebo pred včelínom? Koľko je tých, ktorí trávia viac ako pol hodiny každý deň pred letáčmi včelstiev? V ideálnom prípade zistíte nepriaznivé pohyby včiel vo veľmi skorom štádiu. Nedostatok vody. Nedostatok zásob. Poškodenie plodu pri podchladení. Nepriaznivé klimatické podmienky v úli, najmä vlhkosť, ktorá môže byť v zimnom období len minimálne regulovaná včelami. Tieto poruchy je vždy užitočné odstrániť. To je základom dobrého zaobchádzania so včelami zo strany včelára. Týmto spôsobom ošetrované včelstvá zvyčajne prežijú bez problémov a bez celoročného usmrcovania roztočov. To znamená, že v intervale asi päť rokov včelnicu ohrozujú veľké straty. To je veľmi významné poznanie, ak sa tak deje na celom svete. Včelár tak môže znižovať frekvenciu liečenia. Liečbe včelstiev sa môže vyhnúť každý rok, ale má ju použiť v prípadoch skutočnej potreby. Tu sa opäť dostávame do bodu, kedy varroamonitoring je ďalšou dôležitou súčasťou pozorovania včelstiev. Dôležité je všimnúť si, že kultúra prírodného včelárenia je charakterizovaná tým, že berie do úvahy miestne podmienky. Preto kultúra včelárenia v súlade s prírodou má vždy len miestne riešenia. Je to kultúra, preto nemá metodiku alebo všeobecné riešenia pre všetky situácie. To je jednoducho preto, lebo príbehy vedenia včelstiev budú vždy odlišné, pretože včely potrebujú lokálnu adaptáciu. Moja skúsenosť ukazuje, že prirodzené roje prinášajú na včelnicu výrazne väčšiu vitalitu a silu včelstiev so zodpovedajúcim prežívaním.


Kyselina vínna, kyselina citrónová a huminové kyseliny vplývajú na zdravé mikrobiálne prostredie v úli. A mikróby zas pomáhajú k stabilizovaniu klímy pre zdravie včiel. Nielenže produkujú vitamíny, ako je vitamín K2, B12 a ďalšie, ale vyrábajú organické kyseliny, ktoré pomáhajú pri trávení. A produkujú enzýmy, ktoré rozkladajú jedlo a premieňajú ho na energiu. A produkujú tiež bielkoviny. A tu je miesto, kde to začína byť zaujímavé - skutočnosť, že niečo v strave včiel a úľových mikroorganizmov chýba. Je zrejmé, že mikrobiálne spoločenstvo v úli je narušené. Ale nielen tam - i v krajine okolo nás a v celom ekosystéme.

Čierne ovce vynikajú vďaka svojim vlastnostiam, nie sú reprezentatívne pre celé stádo. Každý včelár si zvolí metódu, ktorá mu ide najlepšie. Orientácia na prírodu bola pri mojom včelárení vždy a takto získané skúsenosti a postrehy považujem dnes za potrebné smerovať na riešenie nahromadených problémov vo včelárstve, ktoré sú obrovské. A moje malé úspechy, vedecky nezmyselné, sú pre mňa významné. Nakoniec, však včelárenie, to nie je žiadna veľká veda, ale remeslo. Internetové fóra len dokazujú, že my, prírodní včelári, tvoríme už spoločenstvo, rovnako ako včely, čo je pre všetkých veľmi užitočné. Teraz vidím, že cesta "dobrého terapeuta" je dlhou cestou s malými krokmi.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára